20240705_124707Aj vetou Vitaj dobrodruh ťa môžem privítať na začiatku tvojho dobrodružstva. A ver, že nie úplne bežného ale za to isto zábavného, záhadného a aj jedinečného.

Ocitneš sa večer v daždi na námestí v dedine pred krčmou s partiou ďalších dobrodruhov, nakoľko vás prepadne vlčí hlad, rozhodnete sa navštíviť neďalekú krčmu… Vstúpite do krčmi a zrazu tam ostane hrobové ticho, všetci hladia na vás ako sa približujeme cez vŕzgajúcu podlahu k baru a hľadáte niečo dobré na jedenie a pitie. Barmana požiadate o misku morčacieho gulášu, ten odpovedá že to bude 8 strieborných, vy súhlasíte a dáte mu peniaze. Ako Vám naberá guláš pýta sa Vás, či ste už počuli o tajomnej miestnosti na neďalekom hrade ktorú stráži čarodejnica s drakom. Odpovedáte že nie… A v tom barman povedal že je dokonca aj vypísaná odmena za odhalenie tajomstva tejto záhadnej miestnosti, a tak sa o to už zopár dobrodruhov o to pokúšalo ale neúspešne… Hm to znie zaujímavo, poďme tam! Vykríkol jeden z partie. Ale v tom sa barman zasmial a poznamenal že každý kto sa pokúšal dostať do tajomnej miestnosti skončil buď v hradnej hladomorni alebo ho čarodejnica zakliala a dala ho drakovi na večeru. A tak…

aj toto môže byť začiatok pribehnú dračáku. Pod slovíčkom „dračák“ v našej komunite nažívame stolnú hru na hrdinov. Slangový názov „dračák“ je označenie pre českú hru Dračí doupě. Ale aj napriek tomu keď povieme že si ideme zahrať „dračák“ často krát máme na mysli aj inú hru ako napríklad Dungeon and Dragons alebo Drači hlídku či dokonca aj inú hru s podobnou „DnD like“ tematikou.

20240907_150438Ako taká hra začína? Musia sa stretnúť minimálne dvaja hráči, ideálna situácia minimálne traja, nakoľko jeden hráč musí byť PJ teda pán jaskyne, v angličtine sa označuje ako DM teda Dungon Master. V prípade že hru hrajú iba dvaja hráči tak jedna osoba môže mať rolu hráča ale zároveň aj DM súčasne. No nie je to až taká zábava, ale keď sa chce tak sa dá. Na začiatok si hráči si vytvoria svoje postavy, tie si vytvárajú v osobných denníkov, tam si zvolia svoju classu resp. triedu postavy (napr. Bojovník, alchymista, kúzelník, zlodej, …) a zvolia si rasu svojej postavy. A potom to cele začína. DM ma pre hráčov pripravený príbeh ktorý začne rozprávať a hráčov vnesie do deja, podobne ako som uviedol na začiatku článku. Veľká časť hier sa začína na námestí pred krčmou kde sa hráči dozvedia čo ich čaká ale samozrejme sú aj iné miesta na ako začať hru.

20240907_150838Ale pozor nie je to len o DM a príbehu ktorý ma pre hráčov pripravený, v hre hrajú dôležitú úlohu aj hráči a ich šťastie, celá hra je naviazaná na hod kockou, (napr. Hráč: musím preskočiť jamu DM: Hod si kockou na silu skoku Hráč: „hodil 5“ DM: Spadol si do jamy, v jame sa nachádzajú hlodavce a …) alebo môže dôjsť aj k tomu že hráči počas diania hru zmenia k nepoznaniu a príbeh sa úplne otočí. DM ma v pláne cez dedinu sa dostať až k hradu kde hráči budú mať za úlohu prejsť nástrahami hradu, no hra môže na základe rozhodnutia hráčov dopadnúť úplne inak a namiesto hradu sa rozhodnú vykynožiť polku dediny a utekať do poľa. Na takúto situáciu musí myslieť aj DM a ten musí často krát improvizovať nakoľko nie vždy hra ide presne podľa plánu.

Čo sa týka časovej náročnosti je to na dohode medzi hráčom a DM, tento typ hry sa často krát hra na viac stretnutí, teda jedno stretnutie môže mať od hodiny až po 3-4 hodiny a hráči sa takto v jednom príbehu môžu stretnúť aj 5-8 krát, samozrejme všetko je vhodné dohodnúť na začiatku prvého stretnutia, kedy aj DM vie ako ma prispôsobiť príbeh a ako to prispôsobiť. Samozrejme že sa dajú spraviť aj krátke stretnutia že jednu hru odohráme za pár hodín, tento krátky formát je ideálny napríklad na Team building alebo na chatu.

20240907_151656

Ak chcete so stolovou RPG začať odporúčam sa na úvod pozrieť napr. na Youtube ako taká hra vyzerá, viete nájsť mnoho záznamov z hier dokonca aj v českom a slovenskom jazyku. A ak Vás to až tak zláka odporúčam sa pozrieť po lokálnej komunite hráčom „dračáku“ vo vašom meste alebo v okolí. Napríklad ja som si bol už raz zahrať „dračák“ do Bratislavy (bývam v Žiline), bola to krátka ale za to krásna a zábavná hra. Samozrejme že v Žiline hrávam „dračák“ pomerne často a nakoľko aj ostatok partie je z okolia tak hry sú už výrazne dlhšie a mame aj viac stretnutí. Ak sa chcete vrhnúť cestou DM, tak tu odporúčam chvíľku počkať a začať ako hráč nakoľko je nevyhnutné získať skúsenosti z hier. Úlohou DM nie je len viesť hru, ale aj si vytvárať príbehy pre hráčov ovládať celú hru a často krát aj improvizovať čo je bez skúsenosti pomerne takže.

20240907_151230Čo sa týka verzie hry ako som už v úvode spomenul, je ich viac, tak ak Vám nerobí problém angličtina jednoznačne odporúčam hru Dungeons and Dragons, je to v podstate prvá hra tohto typu od ktorej sa vytvorili rôzne iné verzie. DnD je najprepracovanejšia a najznámejšia RPG hra na svete, veľkou výhodou je že pre DnD sa dá dokúpiť množstvo komunitného, teda nie oficiálneho obsahu (napr. doplnkové príbehy, mapy, postavičky) ktorý je priamo kompatibilný s DnD. Teda, aj napriek tomu že nie sú od výrobcu DnD, budú sedieť s príbehom hry. Často krát sa stretávam že aj na Slovensku sa DnD hra kompletne v angličtine pre navodenie originálnej atmosféry. Ak preferujete jednoduchšiu verziu hry prípadne českú verziu odporúčam hru Dračí hlídka, jedna sa o českú hru, pričom jej pravidla sú omnoho jednoduchšie ako pri originálnom DnD, používa sa menšie množstvo kociek a hra ma super komunitu, pričom aj jej autori sa o hru starajú. Dokonca si Lite verziu hry viete stiahnuť zadarmo na ich webe. Určite verzii je omnoho viac no odporúčam z vlastnej skúsenosti práve tieto dve hry.

20240907_152140

Toto bola pozvánka do sveta „dračáku“, kto hru pozná isto mi da za pravdu že sa jedná o super zábavu ktorá si nemusí byt pre každého a ak ste „dráčák“ do teraz nepoznali a zaujal Vás, tak držím palce nech sa Vám poradí nájsť tu správnu komunitu a želám veľa úspešných hier plných zábavy a nadšenia.