home

Žijeme v 21. storočí a jednoducho doba ide dopredu. Už to bude pár rokov, čo sme sa začali stretávať s pojmom IoT, teda Internet vecí. A toto slovné spojenie môžeme veselo použiť pri zariadeniach ako chladnička, práčka, svetlo, ventilátor alebo vysávač. Nakoľko práve tieto zariadenia za posledné roky začali pripájať na internet. (Pracujem na technickej podpore pre ISP a príde mi úplne bežné, keď sa opýtam zákazníka? Na tom Wi-Fi routery máte pripojenú práčku? A zákazník len odpovedá Áno.) A tak sme sa dostali do bodu kedy je IoT bežnou súčasťou života.

Len často krát počúvam, že SmartHome je iba pre lenivcov, čo sa im nechce postaviť z gauču alebo zobrať do ruky diaľkové ovládanie. A tak vykríkajú po „plechovke“ nech splní ich želanie. A tu vzniká moja otázka je SmartHome a hlasový asistent len prepych pre lenivých alebo štandard pre každého?

Poďme na to pekne od začiatku. Keď som sa v roku 2020 sťahoval do inej izby v rámci bytu zistil som, že sa jedná o najteplejšiu izbu v domácnosti. A tak som sa počas leta začal obzerať po ventilátore, len hľadal som taký, ktorý ma diaľkové ovládanie, lebo sa mi nechcelo stále chodiť ho vypínať / zapínať. Len v polke leta zohnať tento ventilátor bolo nemožné, nakoľko veľká časť modelov bola už vypredaná. A tak som hľadal alternatívu, a to, čo najpohodlnejšie riešenie. Otvoril som si stránku nemenovanej predajnej siete elektroniky a začal hľadať. A našiel som smart zásuvku, ktorú, keď skombinujem s klasickým ventilátorom tak si ho môžem ovládať (aspoň čiastočne bez zmeny rýchlosti) na diaľku cez mobil.

A tu to začalo zistil som, že daná zásuvka je kompatibilná s Google Home, a tak som si zakúpil hlasového asistenta Google a začal nakupovať ďalšie smart príslušenstvo. Ako napríklad smart (Wi-fi) žiarovky, smart hodiny, senzory a kopu iného. Samotné spotrebiče pre SmartHome sú nakoľko krát drahšie ako tiež bez smart funkcii. V roku 2020 som za jednu smart žiarovku platil cca 15€ pričom bežná stála len pár eur, ale pre pohodlie je potrebné si priplatiť. Takže vďaka tomu, že v ponuke nebol ventilátor s diaľkovým ovládačom som si zakúpil Smart Home.

Momentálne v čase písania článku to budú 3 roky, čo SmartHome používam denne a musím uznať, že som výrazne spohodlnel. A aj ja vykríkam po svojej „plechovke“ Hey Google! turn on light, OK Google! turn on TV, Hey Google! Good morning.

Ale, keď to zoberieme z praktického hľadiska jedná sa v podstate o vyšší štandard, ktorý vie využiť naozaj každý. A nejedná sa čisto o luxusný doplnok pre lenivcov, ako je to často krát prezentované. Predstavte si situáciu, keď idete z obchodu a máte ťažký nákup v rukách a potrebuje si zasvietiť alebo si z vonku potrebujete cez senzor skontrolovať či ste zavreli okno, alebo dvere. Prípadne sa ponáhľate a potrebuje si zistiť odchod autobusu či prečítať kalendár na dnešný deň, či vytvoriť pripomienku. Často krát je to rýchlejšie nadiktovať, ako zložito zadávať do telefónu.

A aj pre tieto dôvody používam hlasového asistenta a SmartHome denne. A v prípade ak nie som doma a nachádzam sa na chalupe alebo na služobnej ceste či dovolenke mi táto funkcia výrazne chýba. Takže rovno si musím poznačiť, že najbližšie, keď pôjdem na chalupu tak tam nainštalujem Google SmartHome systém. ehm… Hey Google! Remind me when I go to the cottage that I should buy SmartHome and accessories. 🙂